Het Atomium in Brussel is niet zomaar een monument; het is een architectonisch wonder. Het ziet eruit als iets uit een sciencefictionfilm, maar staat er al sinds 1958.
Iedereen kent de buitenkant, maar ken je ook het verhaal van de race tegen de klok en de ’tijdelijke’ status? Hier zijn 10 dingen die je moet weten over deze zilveren bollen.
1. Een ijzerkristal (maar dan heel groot)
Het Atomium stelt een elementair ijzerkristal voor. Maar dan wel eentje die 165 miljard keer is uitvergroot! Het moest in de jaren ’50 het vreedzame gebruik van atoomenergie en de vooruitgang van de wetenschap symboliseren.
2. Tijdelijk
Net als de Eiffeltoren was het Atomium nooit bedoeld om te blijven staan. Het was het pronkstuk van de Wereldtentoonstelling van 1958 (Expo 58) en zou na zes maanden weer worden afgebroken.
Het werd echter zo populair dat de sloop telkens werd uitgesteld, totdat de stad besloot het te houden. Nu is Brussel ondenkbaar zonder.
3. Een race tegen de klok
De bouw was een thriller. Door de strenge winter van 1957 liep de constructie vertraging op. Het was kantje boord: toen de Expo op 17 april 1958 opende, waren werkmannen in de bovenste bol nog de laatste hand aan het leggen aan de afwerking.
4. De afmetingen
Het gevaarte is 102 meter hoog en weegt zo’n 2.400 ton. Het bestaat uit negen bollen, die elk een diameter hebben van 18 meter. De bollen zijn met elkaar verbonden door buizen waar roltrappen en trappen in zitten.
5. Van aluminium naar staal
Oorspronkelijk was het Atomium bekleed met aluminium platen. Die begonnen na 45 jaar echter te vervagen en te slijten. Tussen 2004 en 2006 is het monument volledig gerenoveerd.
De oude platen zijn vervangen door roestvrij staal (inox), waardoor het nu weer blinkt als een spiegel. De oude aluminium platen zijn overigens verkocht als souvenirs; misschien heb je er wel een thuis!
6. De snelste lift van Europa
In 1958 was de lift in de centrale buis een sensatie. Met een snelheid van 5 meter per seconde bracht hij bezoekers in 23 seconden naar de top. Destijds was dit de snelste lift van Europa.
Tegenwoordig is dat record verbroken, maar de rit naar boven (met glazen dak in de lift!) blijft een belevenis.
7. Psychedelische roltrappen
In de buizen tussen de bollen vind je enkele van de langste roltrappen van Europa (tot 35 meter lang). Sinds de renovatie is een ritje hierin een futuristische ervaring.
De buizen zijn voorzien van lichtshows en geluidseffecten, waardoor het lijkt alsof je door een ruimteschip zweeft. Een favoriet op Instagram.
8. Lunch met uitzicht
In de allerhoogste bol bevindt zich niet alleen een panoramisch uitkijkpunt, maar ook een restaurant. Je kunt hier lunchen of dineren op 95 meter hoogte, met een 360-graden uitzicht over Brussel en (bij helder weer) tot aan Antwerpen.
9. CNN’s ‘Bizarste Gebouw’
De unieke vorm blijft de wereld verbazen. In 2013 riep nieuwszender CNN het Atomium uit tot het ‘meest bizarre gebouw van Europa’. Wij noemen het liever uniek en geniaal.
10. Niet alle bollen zijn open
Van de negen bollen zijn er zes toegankelijk voor publiek. De drie buitenste bollen aan de onderkant zijn gesloten om de stabiliteit van de constructie te garanderen (ze hebben geen verticale steunpilaar onder zich). De bollen die wél open zijn, bevatten tentoonstellingen over de geschiedenis van het gebouw, kunst en wetenschap.
